Hultafors 14" Toolbox Saw - 11 TPI ~ HBX 14-11-S
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
08
quantity
Product details
Category
Made in Romania
  • Model HBX-14-11-S
  • 14” long blade (350 mm)
  • 11 TPI
  • Unique teeth with 3-phase grinding combines efficiency & long life time
  • 1 mm thick blade in C75 quality steel
  • Wax-based powder coating gives rust protection, less friction & power-consuming side vibrations
  • Ergonomic & durable ABS handle
  • Durable blade protection with quick release function
  • This Hultafors 14" toolbox handsaw with 11 TPI is a professional short saw for increased mobility & flexibility. The blade is lacquered with an environmentally friendly wax based powder coating that provides low friction & good rust protection. The teeth of the saw blade are hardened to give a long life & fine cuts, therefore this product fits perfectly for precision work. The saw comes with a unique & robust blade cover for easy assembly.  11 TPI. Model HBX-14-11-S. 590750U.   Made in Romania.
  • Product Blade Length TPI Overall Length Model # Part #
    Hultafors 14" Toolbox Saw - 11 TPI ~ HBX 14-11-S 14" 11