HPS HTSR-200-225-L225-BLUE Silicone Reducer Coupler Hose Blue Length 2-1/4in.
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
01
quantity
Product details
Category
Specifications
  • MPN: HTSR-200-225-L225-BLUE
  • UPC: 648044835549
  • Color: Blue
  • Inside diameter: 2" - 2.25" (51mm - 57mm)
  • Outside Diameter Base (B): 2.40" - 2.64" (61mm - 67mm)
  • Hose Length / Leg Length: 2-1/4"
  • Reinforced Layer: 4-ply Polyester
  • Max. Temperature Rating: 350F
  • Oil-Resistant: No
  • Wall Thickness: 5mm